טראומה מינית

מהי טראומה מינית?

טראומה מינית הינה טראומה על רקע ונסיבות מיניות. ייתכן ומדובר באירוע יחיד כמו תקיפה מינית או שמדובר בחוויות ממושכות על רקע של פגיעה מינית כגון התעללות מינית, ניצול מיני וגילוי עריות. אירוע טראומטי על רקע מיני הינו אירוע בו אנו חווים ערעור, פגיעה ומתקפה על גופינו, נפשנו ומיניותנו בשלל דרכים.

מצב שכזה מייצר תגובות אוטומטיות אצלינו בה אנחנו מגיבים לתחושת סכנה. הפגיעה המינית יוצרת אצל חלקנו הגדול, פגיעה קשה באורח חיינו, ביכולתנו להתמודד עם אתגרים שונים וביכולת האמון והביטחון שלנו בעצמינו ובעולם.

טראומה מינית יכולה להשפיע ולהפריע לתפקוד היומיומי שלנו ולהשליך על בריאותנו הנפשית בצורה ניכרת. הפגיעה המינית מייצרת תחושה חוסר אונים ופוגעת בערך העצמי, במסוגלות העצמית ובביטחון עצמי שלנו.

העובדה כי הטראומה מתרחשת על ידי אדם אחר, לרוב על ידי אדם קרוב ומוכר- מערערת את תחושת האמון שלנו בעולם ומערערת את הבסיס הנפשי שלנו. במצבים שונים הנפגע/ת עשויים להיות פצועים ומאוימים על חייהם במהלך האירוע עצמו. דבר המכביד עוד יותר על שיקום וקבלת טיפול נפשי.

ילדים אשר חווים פגיעה מינית בילדות, לרוב מדווחים כי המבוגר אשר פגע בהם איים ושידל אותם לא לספר מה שקורה. המצב מוביל להתמודדות עם תחושת סוד שמכבידה ומשאירה את הילד בודד, במקביל לתחושת אחריות ואשמה רבה שמתפתחת. במצבים שכאלה, אנו עשויים לעבור שנים רבות עד שנאפשר לעצמינו טיפול ונרצה לפתוח את סיפור הפגיעה.

אנחנו כאן כדי לומר ולהדגיש כי זה לא חייב להיות המצב. כדאי לקבל טיפול, ויש אפשרות להטיב עם עצמיכם ועם חייכם בתהליך רגיש, סבלני ומקצועי שמאפשר לכם לגדול ולהתפתח מתוך קשר טיפולי אוהב ואינטימי.

או השאירו פרטים כאן

כמה אנשים עוברים וחווים טראומה מיני בחייהם? האם זה נפוץ?    

ניצול מיני הינו פשע שהפך למגיפה חברתית. אחת מתוך שלוש נשים תעבור בחייה פגיעה מינית על רצף חוויות הניצול המיני (מעשה מגונה, אונס, אונס קבוצתי, ניסיון אונס, השפלה מינית ועוד). אחת מתוך חמש נשים תעבור אונס במהלך חייה, בחברה מערבית כמו ישראל.

בחברות יותר מסורתיות – שיעורי הפגיעה עולים אף יותר, ל-1 מתוך 2 נשים שעוברת אונס במהלך חייה. אחד מתוך שישה גברים יעבור פגיעה מינית במהלך חייו. שיעורי השתיקה וההסתרה של הפגיעות אצל גברים ניכרות, וקשורות תפיסה חברתית שגויה שגברים אינם נפגעים או למיתוסים שאינם נכונים הנוגעים לכך.

מתחת לגיל 12, שיעורי הפגיעה מינית הינם אחד או אחת מתוך חמש בנות או חמישה בנים. שיעורי הפגיעה זהים בין בנים ובנות מתחת לגיל 12. מדובר בכ-20 אחוז בחברה, שעברו פגיעה במהלך ילדותם, וסוחבים איתם את הפצע, הסוד והמשקל הכבד שלהם.

אחת מכל שבע ילדות או אחד מתוך שבעה ילדים ,עוברים גילוי עריות וניצול מיני במהלך חייהם. זה אומר כ-15 אחוזים מאיתנו שעברו התעללות מינית מתמשכת על ידי קרוב משפחה או אדם קרוב אליהם בילדותם. 85 ממקרי הפגיעה מינית אשר מתרחשים – קורים על ידי אדם מוכר לנפגע/ת.

רק שישה אחוזים מכל הנפגעים מדווחים לרשויות. מאחורי כל נתון סטטיסטי עומדים אנשים שגופם, נפשם וחייהם נפגעו בצורה ניכרת. חשוב לנו לרשום את הדברים, ולהדגיש כי על אף התחושה – אתם ואתן לא לבד. חלק ניכר מהאוכלוסייה סובל מקשיים רבים ומתמודד עם ההשלכות של הטראומה המינית על החיים והנפש. אל תישארו עם הדברים לבד, פנו אלינו לעזרה – ונוכל להתחיל להחזיר לכם את הביטחון והאמון שהתערער בעקבות הדברים שעברתם.

מהם התסמינים והביטויים הנובעים מטראומה מינית?

טראומה מינית עשויה לייצר מצב של תסמונת פוסט טראומטית. כאשר אנו חווים מגע מיני שאינו רצוי, לרוב מאדם מוכר בחיינו – החוויה הרגשית של תפיסת קשר בינאישי, דימוי הגוף שלנו והיכולת להיות באינטימיות מתערערת.

מצבים אלה עשויים לגרום לתחושות ניתוק רגשי או ניתוק מהגוף – כמעין צופים מהצד על עצמינו או על החוויה. טריגרים שונים כמו ריח בושם, מגע של אדם, צליל או מילה מסוימת, עשויים לעורר חרדה רבה, תחושות ניתוק מהגוף ועוררות פיזית רבה.

כאשר אנו סובלים מפוסט טראומה על רקע מיני, או מטראומה מורכבת ייתכנו מצבים שבו יצופו פלאשבקים, זיכרונות וסיוטים מהאירוע או התקופה בה נפגענו. מצבים מיניים או אינטימיות מינית עשויה להתערער ואנו עשויים למצוא עצמינו במצבים שאיננו מעוניינים או רוצים במגע מיני, או לחילופין להימנע ממצבים של מגע מיני.

רה-ויקטימזציה או קורבנות חוזרת, הינה תסמין מוכר ושכיח בקרב נפגעות ונפגעי פגיעה בילדות וטראומה מורכבות כמו זנות ושחקניות פורנו. במצבים שכאלה, בכדי לאשרר ולתקף לעצמנו את מה שהכרנו לאורך חיינו – אנו ניכנס למצבים מסוכנים לנו, שעשויים לשחזר פגיעה מינית נוספת. מנגנון מורכב שכזה, מתפתח על רקע של פגיעה ממושכת לרוב, או אירועים חוזרים ונשנים בהם גדלנו או התבגרנו.

במצב שכזה אנו למדים כי גופינו הוא הדרך להשיג תשומת לב, אהבה ושייכות בעולם הזה. בטיפול משמעותי ניתן לעבוד על המנגנון הזה, לווסת ולסייע בלמידה אחרת וכלים שונים להתמודדות, שאינה פוגעת בנו שוב ושוב. בהמשך לכך, לאחר פגיעה מינית ייתכנו מצבים של קהות רגשית, פגיעה עצמית, התמכרויות, הפרעות אכילה ושינויים במצב התיאבון ובדימוי הגוף שלנו. למעלה מ-70 אחוזים ממי שסובלת מהפרעת אכילה כלשהי, חוותה טראומה מינית בחייה. תחושות של בדידות, עצב, בושה, אשמה וכעס מאוד נפוצות, ועשויות לכלול גם ייאוש, חוסר אונים ריקנות וחוסר משמעות.

טראומה מינית עשויה להתפתח גם למצבים אובדניים, לדיכאון מז'ורי או להפרעות חרדה שונות הכוללות חרדה חברתית, הימנעות ממקומות מסוימים, הפרעת קשב וריכוז, בדידות ותחושה שאיננו מובנים או נראים בחיינו. הפרעות שינה כגון אינסומניה, וקשיי תפקוד שונים בשלל מישורי החיים נפוצים מאוד.

פחד נוסף שמלווה רבות מנפגעות טראומה מינית קשור לכך לפחד מפגיעה חוזרת או פגיעה במישהי אחרת במשפחה. הקשיים הניכרים עשויים לייצר בעיות בתקשורת בינאישית, בויסות חושי ורגשי וקושי בהבחנה וזיהוי במצבים שונים. הימנעויות מפעילויות כמו יציאה לדייטינג, מגע כמו חיבוק וכן שיח רגשי או ביטוי אישי מול אחרים עשוי להיות משימה מורכבת.

מהם סוגי האירועים שעשויים להוביל להתפתחות פוסט טראומה על רקע מיני?

אירועים אלה כוללים מגע מיני או השפלה מינית שאינה רצויה ואינה בבחירה ובהסכמה חופשית של הנפגע/ת. דוגמאות לכך עשויות להיות מצבים כמו תקיפה מינית, ניצול מיני של איש בעל סמכות או עמדה בכירה מאיתנו, אונס קבוצתי, מעשה מגונה, ניסיון אונס, גילוי עריות, פגיעה מינית בילדות, אונס בדייט, פגיעה מינית ממושכת על ידי בן זוג, כפיית מגע מיני שאינו רצוי תחת השפעת חומרים, ניסיון להפסיק מגע מיני כלשהו שאינו מופסק על ידי הצד השני.

להבדיל ממה שמראים בסרטים, במקרים רבים, הפגיעה המינית מתרחשת בתוך הקשר של יחסים או הכרות עם הפוגע/ת.

מצבים שונים מערפלים ומקשים עלינו להחליט ולבחור באופן מודע וברור, ועל כן מבחינת החוק כל מגע מיני צריך להיות בהסכמה מלאה של הנפגע/ת הכוללים ביטוי ותגובה פיסית שנענית למגע ברצון, ותגובה מילולית.

במידה ולא מתקיימים התנאים הללו, יש חשד לכך שהאדם שמולנו אינם מעוניינים במגע המיני או אינם מסוגלים להגיב מבחינה נפשית, או תודעתית. מצבים שכאלה כוללים תגובות ניתוק נפשי הנפוץ מאוד, מגע מיני תחת השפעת חומרים שונים כולל אלכוהול וסמים, מגע מיני עם בעל סמכות עלינו (מורה, הורה, מנהל או מדריך), פערי גיל, כמות משתתפים רבה במגע המיני ועוד.

בכל המצבים הללו ישנם פערי כוח והשפעתם הנפשית מוכרת הן מבחינת החוק והן מבחינה חברתית ונפשית ככאלה – המקשים על בחירה אמיתית ורצון להמשיך ולהשתתף במצב הנתון.

מבחינתנו, חשוב להדגיש כי אנו לא אנשי חוק אלא אנשי טיפול. על כן מה שחשוב לנו הוא החוויה שלכם מהאירוע ולא מעבר לכך. ישנם מצבים שונים ורבים אשר החוק – הינו אפור או אינו ברור דיו, ועדיין מתרחשת פגיעה נפשית רבה שמשליכה על חיינו. במצבים שכאלה, הפגיעה לעיתים רבה יותר ואנו עשויים להרגיש תחושות אשמה ואחריות רבות, אשר נשארות איתנו זמן רב.

היכולת שלנו לקבל טיפול תלויה ברצון ותחושה שמגיע לנו להרגיש טוב יותר בחיינו, לטפל בעצמינו ולא להישאר לבד עם הדברים, ואינה תלויה בשום דרך באירוע עצמו או בעובדות האירוע, אלא בחוויה ובאופן בו אתם מרגישים כעת עם המגע המיני הלא רצוי שחוויתם.

או השאירו פרטים כאן

איך נוכל לסייע לכם בהתמודדות עם טראומה מינית?

עבודה עם טראומה מינית דורשת מקצועיות ומומחיות, תוך הבנה של טיפול התייחסותי וממוקד טראומה. בתחילה אנחנו נעבוד על יצירת הברית הטיפולית או במילים אחרות – נעבוד לבסס מרחב בטוח, אותנטי, שמאפשר לכם לפתח אמון בעצמיכם, בקשר הטיפולי ובתהליך הטיפולי. במהלך הזמן הזה, נעבוד על ביסוס ערך עצמי ומסוגלות עצמית, תוך החזרת השליטה ויכולת הבחירה על חייכם.

שלב זה עשוי לקחת זמן ומצריך סבלנות ונכונות לאפשר לעצמינו, למידה חדשה של מיומנויות וכלים חדשים שנתאים לכם בטיפול, בהתאם לצרכים, הקשיים וההשלכות של הטראומה המינית עליכם. מהות הטראומה היא בתוך קשר על כן העבודה מתוך הקשר וצמיחה משם – היא כשלעצמה חלק מעיבוד של הטראומה והחוויה של פגיעה מינית.

לאחר מכן נעבוד באופן ממוקד יותר על היבטי הטראומה, הנגיעה של החוויה הרגשית שאתם מסתובבים איתה, החיבור לגוף, הניתוק מעצמיכם, הזיכרון עצמו או החוסר בהירות לגבי הזיכרון מהאירוע וההשלכות על חייכם.

ננסה למפות ולהבין כיצד הפגיעה המינית משליכה עליכם, מה הייתם מעוניינים לייצר בחייכם ולאן אתם רוצים להגיע במהלך הטיפול. נלמד ביחס להתייחס לחוויות מורכבות באופנים שונים, לאפשר לעצמיכם בחירה ותוקף עצמי, לנסות לחבר את חלקי העצמי השונים שלכם לידי משהו שאתם גאים, אוהבים ומתחברים לעצמיכם.

בשלב האחרון, נשכלל את כל מה שלמדנו וננסה להרחיב את הלמידה לעוד היבטי חיים. נלמד לנסות ולהסתקרן מעצמיכם – מדפוסי התנהגות, חשיבה ורגש שונים- פעילויות ומרחבים חדשים שאתם מעוניינים לעצמיכם, להתנסות ולהיות במקום שמאפשר לעצמו ביטוי רחב יותר, תוקף עצמי וערך עצמי שאינו רק נוגע לטראומה המינית ומאפשר זהות עצמית גמישה ורחבה יותר.

בהתאם לקשיים ולקצב שלכם, ננסה גם לעבוד ביחד על שיפור מיומנויות תקשורת בינאישית, ויסות רגשי ומנגנונים נפשיים נוספים שמקשים עליכם לחוות את החיים במלואם, ומייצרים קשיים נפשיים רבים.

חשוב לציין כי טיפול בטראומה מינית הינו טיפול ארוך יותר מהרגיל, ומצריך סבלנות ונכונות לעבוד ביחד, באופן שמאפשר לכם לצמוח מהטראומה. אנחנו נוכל להיות שם איתכם, שלא תהיו לבד בהתמודדות, שלא תרגישו שיש סוד רובץ עליכם, שלא תרגישו שהעולם מקשה עליכם ולא מבין אתכם- אבל תצטרכו לתאם איתנו פגישה ובעיקר לבוא עם הרצון לקבל עזרה, ולהכניס אותנו פנימה. אנחנו כבר נהיה אלה שמחזיקים את התקווה עד שתדעו איך להחזיק אותה עבור עצמיכם.

אם חוויתי טראומה מינית ואני מתלבטת אם להגיע לטיפול?

קודם כל זה מובן מאליו שאתם מתלבטים אם להגיע לטיפול ואם זה יכול לסייע לכם. חשוב לציין כי למרות הקושי ואולי גם החוסר תקווה והייאוש שאתם מרגישים – יש אפשרות לחלוטין להרגיש טוב יותר ולצמוח מאוד מתוך מקומות של פגיעה מינית. זאת אינה גזרת גורל!

בטיפול נכון ומדויק לצרכים שלכם, נלמד ביחד שאפשר אפשרת, שמגיע לכם לחיות בצורה מטיבה, שאתם יכולים לבחור את המרחבים שמאפשרים לכם ביטוי, הערכה, שייכות ותוקף עצמי. שיש אפשרות להיות מחוברים לגוף ולרגש שלכם, שאתם יכולים ללמוד כיצד להגיב ולהתמודד עם מצבים שונים ועם רגשות כואבים.

כל אלה קורים בהחלט בטיפול, ויכולים לקרות. הטיפול לא יהיה בהכרח קל או פשוט, הוא כן יצריך מחויבות שלכם ושלנו לתהליך של למידה סבלנית, אמיצה ואחרת; שמאפשרת לכם ביטחון, בחירה ותוקף. נלמד מחדש מהם הגבולות שלכם, מה הייתם רוצים ומייחלים לעצמיכם ומה אתם מפחדים ומונעים מעצמיכם.

כל אלה יכולים לקרות, אבל הם מצריכים טיפה קטנה של אמונה בעצמיכם- ובנו. זה לא מובן לנו מאליו שזה יקרה אבל אם אתם קוראים את המאמר הזה- כנראה שמשהו בכם, קול קטן מעוניין או שוקל להגיע לטיפול. תחשבו על כל הדברים שעשויים לקרות אם תאפשרו לעצמיכם. תחשבו על כמה אתם סובלים, מרגישים לבד, מתמודדים עם הכול ללא עזרה. תנו להיות שם עבורכם.

או השאירו פרטים כאן

מאמרים