חרדת נהיגה

מהי חרדת נהיגה? (או "פחד מלנהוג")

חרדת נהיגה היא מצב שבו אנו מרגישים חרדה, דאגה מוגברת ותחושת פחד מתמשך מנהיגה ברכב פרטי או בכל כלי תחבורה כלשהו, עד מצב של פגיעה בתפקוד שלנו ובאיכות חיינו. בחלק ניכר מהמקרים, תיווצר פוביה מנהיגה, שעשויה לכלול גם כל מצב של הימנעות מנסיעה או שהיה ברכב או כלי תחבורה כלשהו, ובמקרים יותר מורכבים גם הימנעות מפעולות ומצבים הקשורים לתחבורה או נסיעה ברכב.

החרדה עשויה להיות בטווח שבין קל ועד חמור בהתאם לרמת ההימנעות והפגיעה באיכות החיים שלנו, ובכך יצריכו כלי טיפול שונים, ואורך טיפול בחרדת נהיגה עשוי להשתנות בהתאם לכך.

איך נזהה אם אנו סובלים מחרדה זו?

קודם כל אם יש ספק ואתם לא בטוחים – מוזמנים להתקשר, לקבוע איתנו פגישה ולנסות לברר יחד איתנו מה קורה לכם.

פחד מנהיגה מקושר למצבים גופניים ורגשיים שונים שמשתנים בין אנשים שונים, בהתאם לרקע על בסיסו מתפתח הקושי הרגשי. לדוגמא אנו עשויים להרגיש התקפי פאניקה בזמן נהיגה או שהייה ברכב שיתבטאו בדופק מוגבר, תחושת אי שקט בגוף, קושי לנשום או נשימה כבדה, ותחושה שאנו עומדים למות או לקבל התקף לב.

המחשבות שיכולות לעבור לנו בראש עשויות לכלול מחשבות על דאגה מוגברת על אסון או שאנו או יקירנו עומדים למות, בלבול וחוסר הבנה מה קורה, מחשבות על איבוד שליטה בזמן נהיגה גם במצבים בהם אנו בטוחים ולא סביר כי יקרה לנו דבר. בהיבט הרגשי סביר שנרגיש חוסר אונים, פחד, אימה, חרדה, תסכול, ועוד שלל רגשות לא נעימים שיגרמו לנו לתחושת כאב נפשי וסבל.

לרוב אנו ננסה להימנע או להסיח את דעתנו מהכאב שמתעורר בעקבות נהיגה או שהייה ליד או בתוך כלי רכב. לאורך זמן, כמו ברוב מקרי החרדה הימנעות תגרור אחריה עוד חרדה ועוד פעולות ומצבי הימנעות, עד לרמה שאיכות חיינו ורווחתנו הנפשית תפגע משמעותית.

או השאירו פרטים כאן

מה אנו יכולים לעשות כדי לטפל בחרדת נהיגה?

קודם כל חלק מהעובדה שאתם מתלבטים אם לגשת לטיפול הוא נורמלי והגיוני. בשביל זה אנחנו כותבים מידע שתוכלו לראות אם יש משהו שאתם מזהים אצלכם או אצל קרוביכם. כשתקבעו פגישה, ננסה לחשוב ביחד ולזהות ממה אתם סובלים ועל רקע מה אתם סובלים מחרדת נהיגה (תמשיכו לקרוא, יש דוגמאות להקשרים שונים של חרדת נהיגה בהקשר לקושי הנלווה). כשנבין ביחד מה קורה לכם, כבר תנשמו יותר טוב. יש משהו שמקל על זה שאנחנו יודעים להסביר לעצמינו מה קורה לנו ולמה זה קורה.

לאחר מכן נבנה ביחד תוכנית טיפול מותאמת אליכם, בהתאם לאופי שלכם, לקשיים שאתם מתמודדים, לכוחות שלכם ולמערכת התמיכה שלכם. אנחנו נשתמש בשיטות חדשות וכלים של טיפול קוגניטיבי התנהגותי ואינטגרטיבי משולב בכלים מוכחים מחקרית ומדעית, שיסייעו לכם להתמודד ולא להימנע מנהיגה, תחבורה או שהייה בכלי תחבורה.

החיים שלכם ישתפרו, איכות החיים תעלה והרווחה הנפשית תשתפר. אתם בטח חושבים עכשיו שאין מצב שזה יקרה – כנראה עוד לא הייתם אצלנו בטיפול. ייתכן ויהיה קשה, אבל אנחנו נהיה אתכם ביחד בזה עד שתדעו בעצמיכם איך להתמודד עם נהיגה וכלי רכב, גם בלעדינו. כמו לרכוב על אופניים, בהתחלה עם גלגלי עזר ואחרי זה איתנו מלווים אתכם בכל צעד בדרך. עד שתרכבו לבד, כשתרגישו שמסוגלים.

האם ייתכן ונסבול מחרדת נהיגה כחלק מבעיה רחבה יותר?

כן בהחלט. במצבים מסוימים ייתכן ונסבול מחרדה מוגברת, מעצם השהות במצב סגור של רכב או כלי תחבורה אחר כחלק מקלאוסטרופוביה או פחד ממקומות סגורים. מצב נוסף שעשוי להיות מקושר לחרדת נהיגה, עשוי להיות פוסט טראומה לאחר תאונת דרכים או אסון הקשור בתחבורה או כלי רכב. ייתכן שגם חזינו בתאונה של מישהו אחר, גם מבלי שהיינו נוכחים בנהיגה/בכלי תחבורה.

הטראומה נחקקה וקודדה אצלנו כמצב מאיים על חיינו. במצב שכזה יתווספו לחרדת נהיגה גם פלאשבקים, סיוטים, בעיות שינה, מחשבות אודות התאונה גם ללא שהות בכלי רכב, ועוד תסמינים שיצביעו על המקור לחרדה, ועל אופן הטיפול המדויק לשורש הבעיה.

מצבים נוספים שחרדת נהיגה יכולה להתעורר היא כחלק מחרדה חברתית, ובהתאם אנו נחוש מצוקה נפשית ודאגה מוגברת לתפקודנו בזמן שהות בכלי רכב עם אנשים אחרים כמו רכבת, אוטובוס או שהות משותפת ברכב. ייתכן והמצב יוחמר עד מצב של הימנעות מנהיגה מתוך ביקורת עצמית והשוואה של עצמינו לאחרים במצב הנתון.

האם חרדת נהיגה פירושה הימנעות מוחלטת מנהיגה?

לא, כפי שאמרנו – זה בהחלט תלוי במצבכם. ייתכן וננסה להימנע מלנהוג עם אנשים אחרים, או לא נרצה שמישהו ספציפי יהיה איתנו ברכב (כמו הבן זוג או הורה). ייתכן וננסה לא לנהוג בשעות עומס ופקקים או במקומות מסוימים כמו נהיגה בלילה או מצב הפוך – נעדיף לנהוג רק בלילה ונימנע מנהיגה בשעות יום מכל מיני סיבות. אפשרות נוספת היא שנמנע מאזורים מסוימים כמו כבישים מסוימים או אזורים ללא תאורה, ויש כאלה שינסו לנהוג רק באזורים ושכונות קרובות למקום מגוריהם.

לעיתים ננסה להפחית את החרדה שנוצרת אצלנו על ידי התנהגויות שונות בכביש כמו נהיגה איטית מאוד, נסיעה רק בנתיב הימני, בלימות פתע, לפיתה חזקה של ההגה וכן הלאה. כל אלה עשויים להיות ביטויים וחלקים של חרדת נהיגה.

ייתכן וכבר התרגלתם ואתם לא באמת רואים איפה זה פוגע באורח חייכם, אבל המשמעות העיקרית היא שנוצרת תלות באחרים או במצבים מסוימים אשר מגבילה את החופש תנועה שלכם ומקטינה את העצמאות והרווחה הנפשית שלכם.

במסגרת טיפול בחרדת נהיגה עם מכון דרך, אנחנו נעבוד על לנסות לפתח גמישות פסיכולוגית; אפשרות להתנהל בצורה יותר אינטואיטיבית ומחוברת לצרכים שלנו, בהתאם למצב הנתון. במילים אחרות, נלמד איך להתנהל ולאפשר לעצמינו לחוות גם נהיגה מעבר לאזורי הנוחות שלנו.

או השאירו פרטים כאן


מאמרים