חרדת טיסה

מהי חרדת טיסה או פחד מלעלות על טיסה?

חרדת טיסות היא למעשה סוג של פוביה מטיסות וחלק מהספקטרום של בעיות והפרעות חרדה שונות. סוג החרדה הזאת קשור לפחד על מה עשוי לקרות לנו בטיסה, דאגה מוגברת ותחושת חרדה להיווצרות אסון או תאונה שעשויה לקרות בזמן טיסה, ולאופן שבו נתמודד עם מצב החירום בטיסה.

במילים אחרות, כשאנו סובלים מחרדת טיסה, אנו למעשה יכולים לסבול מתחושת אימה ודאגה מוגברת גם כאשר אנו יושבים במטוס שאינו זז או טס. חרדת הטיסה יכולה להתרחש ולהתעורר משלל טריגרים שכוללים גם את ההכנה לקראת טיסה, וגם מרחבים שונים שמדמים טיסה, או כחלק מהפרעות חרדה שונות, לדוגמא:

  • דאגה מוגברת ותחושת איבוד שליטה שאנו עומדים למות או עומדים לקראת אסון- במהלך טיסה או לקראת טיסה.
  • התקפי פאניקה בזמן או לקראת הכנות לטיסה.
  • קלאסטרופוביה- חרדה מוגברת במקומות ומרחבים סגורים כגון ישיבה במטוס.
  • חרדה ממקומות גבוהים וחשש מבעיות וחוסר תפקוד בגובה, שמתעורר בזמן טיסה.
  • חרדה לחשיפה של מחלה, חיידקים או וירוס (רלבנטי מאוד לתקופת הקורונה) מנוסעים אחרים בטיסה, בעקבות המחסור בתחלופת חמצן. מצב זה עשוי להחמיר גם חרדת בריאות והפרעה אובססיבית טורדנית- OCD.
  • חשש ופחד מוגבר לשבת לצד אנשים שונים במרחב ציבורי (עשוי להיות חלק מחרדה חברתית למשל)
  • פחדים ודאגות על אירוע טרור במטוס (עשוי להיות חלק מפוסט טראומה)
  • חרדה על רקע איבוד שליטה בעקבות הצורך להיות תלוי במישהו אחר כמו הטייס.

או השאירו פרטים כאן

מה אנו יכולים לעשות כדי לעזור לכם במקרים של חרדת טיסות?

קודם כל חלק מהעובדה שאתם מתלבטים הוא טבעי. בסופו של דבר תרצו את האנשים הטובים ביותר שיטפלו בקושי שלכם. אפשר בשיחה ובפגישה לחשוב ביחד; לנסות לזהות ממה אתם סובלים ועל רקע מה אתם סובלים מחרדת טיסות.

המקור יאפשר לנו לדייק יותר, ובהתאם לכך נתאים את תוכנית הטיפול. נשתמש בשיטות חדשות וכלים של טיפול קוגניטיבי התנהגותי ואינטגרטיבי משולב בכלים מוכחים מחקרית ומדעית, שיסייעו לכם להתמודד ולהבין מה קורה לכם.

מה שבטוח, אנו נהיה איתכם ביחד, נלמד ביחד, נזהה ביחד, וננסה להקנות לכם את הידע שיש לנו גם בכלים לתרגול ביתי – כדי שתוכלו לחזור לטוס, ולהרגיש שאתם מצליחים לתפקד במהלך טיסה או לקראת הטיסה.

מהן התחושות והביטויים הפיסיים שיכולים להתעורר בחרדת טיסה?

כשאנו סובלים מחרדת טיסה או פחד לטוס, ייתכן ונחוש חלק מהתחושות הבאות:

חולשה, דאגה מוגברת, אי שקט, עצבנות, בחילה, קושי לנשום/ נשימה מואצת/ נשימות כבדות, לחץ בחזה, דופק מהיר, התכווצויות שרירים ומתח שרירים גבוה, יובש בפה, תחושת צמא מוגברת, סומק או חיוורון בפנים, הזעה, כאבי בטן, חולשה וסחרחורות.

הרגשות שנחוש לרוב יהיו סביב אי שקט, תחושת אי נוחות, לחץ ומבוכה, בושה, פחד ואימה. ייתכנו גם תחושות נוספות הקשורות בתסכול, כעס על עצמינו ועל הסביבה, ייאוש וחוסר אונים, תחושת חוסר שליטה על הגוף, ניתוק מעצמינו או שיתוק זמני של חלק מהגוף שלנו, בעקבות מצבי מצוקה רגשיים והצפה רגשית.

עם זאת, לרוב במצבים שכאלה אנו פשוט ננסה להימנע מהסיטואציה המעוררת את הכאב הרגשי, במקרה שלנו – טיסה.

המחשבות שלנו עשויות להיות רבות ומגוונות ותלויות בהתאם לנסיבות החרדת טיסה (כפי שמתואר למעלה), בהתאם לכך המחשבות עשויות להיות סביב דאגה וחששות שיקרה לנו משהו רע, שאנו או אהובינו ניפצע או ניהרג בעקבות תקלה, שההמקום סגור ולא מאוורר, שתאונה או אסון אחר יקרו במהלך הטיסה.

מחשבות אודות דאגות שאנו או צוות הטיסה לא נתפקד ונאבד שליטה על המצב, או שנידבק במחלה מסוימת ונחלה גם כן יכולות לעבור במוחנו. אנו עשויים לדמיין מצבים שונים, קשיי תפקוד ואסונות שהמערכת הקוגניטיבית שלנו תגרום לנו לחוות, כדי לאותת לנו להיזהר ולהישמר מפני הסכנה הצפויה שאנו מרגישים.

כיצד פחד טיסה עשוי לפגוע בנו?

באופן מאוד נורמטיבי כשאנו חשים מצוקה או קושי כלשהו – אנו לרוב ננסה להימנע או להסיח את דעתנו מהקושי המרכזי כדי לא לחוות אותו ולהיפגש עם הכאב והסבל הכרוך במחשבות ורגשות לא נעימים. לעיתים במקרים מסוימים זה עשוי לעזור, אך ברוב הפעמים על רקע של חרדה- החרדה כמו להבה תתגבר ותגדל. במצבים כאלה נמנע מיותר פעולות ומצבים, ואיכות חיינו תפחת משמעותית.

אז מה נעשה אחרת כדי לפעול ולטפל בחרדת הטיסות?

בטיפול מסוג ACT – טיפול קוגנטיבי התנהגותי מהדור החדש, למשל, במקום לנסות טכניקות של הימנעות והסחת דעת כחלק מהטיפול בחרדת טיסות- אנו ננסה דווקא לעבודה עם חשיפה רגשית ופתיחה לחוויה המפחידה והמעוררת חרדה. טכניקות של קבלה עצמית, חמלה עצמית, קשיבות לעצמינו וכלים התנהגותיים קוגנטיביים נוספים, יגרמו לזהות את מקור הסערה הפנימית שמונעת מאיתנו לעלות על טיסות.

טיפול בקבלה ומחויבות מאפשר לנו לזהות מקומות של הימנעות רגשית, ללמוד כלי התנהגות חדשים ולאפשר לעצמינו להבין שזה בסדר להיות בקושי או תסכול רגשי. נסו לדמות את זה לזיהוי המזג אוויר הפנימי שלנו, לנסות לנתב את האנרגיה שאנו משקיעים מלשלוט במזג אוויר שלנו- לזיהוי והתייחסות אחרת למזג אוויר. בדיוק כפי שגשם או שמש הם זמניים (לפחות בישראל), כך גם המזג אוויר שלנו חולף אם נאפשר לו את זה, ונלמד להפסיק להיאבק ולהזין את החרדה הפנימית שלנו. הלהבה של החרדה תקטן כשנאפשר לה לחלוף.

או השאירו פרטים כאן


מאמרים