אגרנות כפייתית

מהי אגרנות כפייתית?

אגרנות כפייתית זהו מצב נפשי על רקע של חרדה, בו אנחנו אוספים פריטים וחפצים לא נחוצים, ומתקשים לזרוק אותם. לאורך זמן הקושי לזרוק חפצים עשוי להוביל לסביבת חיים ומגורים עם בעיות תברואתיות שאינן בריאות וחיוניות למגורים.

תופעה זו עשויה לגרום לקשיים ובעיות ביחסים בינאישיים ולפגום בצורה ניכרת באיכות ותפקוד החיים. אגרנות כפייתית שאינה בטיפול ראוי, מחמירה עם הזמן ועשויה להוביל או להיות מקושר לקשיים נפשיים ורפואיים נוספים כדוגמת סכיזופרניה, דמנציה, חרדה חברתית, הפרעה טורדנית כפייתית, דיכאון ועוד.

מצב שכזה, עשוי להוביל לפגיעה תפקודית ניכרת כמו חוסר יכולת להגיע לחדר שינה או חסימה של דלת הכניסה, הימנעות מלהזמין אנשי מקצוע הביתה ועוד.

מה התסמינים של אגרנות כפייתית?

אגרנות כפייתית מחמירה עם הזמן, וייתכן ואם אנו סובלים ממצב זה, אנו לא נדע לזהות זאת. באמצעות הרשימה הבאה תוכלו לשים לב אם אתם או מישהו מיקירכם סובל מאגרנות כפייתית:

 • קושי רב וחוסר מסוגלות להיפרד או לזרוק חפצים ופריטים כולל פריטים שאינם חיוניים.
 • אי סדר או כאוס רב בבית, במשרד או בחלל אחר.
 • חוסר מסוגלות וקושי ניכר לזרוק חפצים בתואנה שאולי יום אחד הפריט יהיה שימושי.
 • החזקה של פריטים וחפצים רבים הקשורים לאדם מסוים או אירוע מסוים בחיים.
 • אגירה של פריטים מבחוץ או של חפצים שאינם חיוניים
 • חוסר אונים או אי שקט לגבי כמות החפצים בבית או בחדר.
 • הזדהות עם מחשבות ואמירות המייחסות את החוסר סדר בבית וחוסר במקום חופשי בבית.
 • איבוד מקום וחדרים חיוניים בבית לשימוש חיוני בשל האי סדר ואגירת החפצים
 • חוסר יכולת להשתמש בחפצים חיוניים כמו תנור, מקלחת, מקרר ודלתות לחדרים.
 • הימנעות מלהזמין אנשים ולארח בבית.
 • קשיים ביחסים בינאישים וקונפליקטים על רקע של החוסר סדר והכאוס בבית.
 • הימנעות מתיקון חפצים וריהוט חיוני בבית, הנובע מהימנעות בהזמנת אנשי מקצוע ותיקונים.

ייתכן ואתם מזהים חלק מהתסמינים הנ"ל ומרגישים בושה רבה, מבוכה, תסכול ואשמה על מה שקורה לכם או למישהו מיקירכם. חלק ניכר מהסובלים באגרנות כפייתית מרגישים כמוכם, ומתקשים למצוא דרך לקבל עזרה. אם תאפשרו לעצמכם לקבוע איתנו פגישה, אנחנו מבטיחים כי נלך איתכם בסבלנות, בהתאם לצרכים שלכם כדי שלא תהיו לבד עם התחושות הקשות ונעבוד יחד על האתגרים שבדרך.

או השאירו פרטים כאן

איך נזהה שאנחנו / יקירינו סובלים מאגרנות כפייתית?

אגרנות כפייתית אינה נדירה, וההערכות הן שכ-4-5 אחוזים מהאוכלוסייה סובלים או יסבלו ברמה מסוימת של אגרנות בחייהם. הסיכון לבעיה זו עולה ביחד עם קשיים נוספים כמו הפרעת קשב וריכוז, קשיים חברתיים והפרעה טורדנית כפייתית. בנוסף לכך, הסיכון לסבול מבעיה זו עולה פי שלושה מגילאי 55 ומעלה, אך עשוי להתקיים גם אצל מתבגרים ומבוגרים צעירים.

במידה ויש חשד לכך שאתם או מישהו בסביבתכם הקרובה – סובלים מאגרנות, אנו ממליצים לנסות לפנות אלינו לפגישת טיפול בהקדם. טיפול באגרנות כפייתית יצריך מוטיבציה לטיפול ונכונות לעשות שינויים, כדיי להתחיל לייצר מגע עם תחושות החרדה, שעומדת מאחורי האגרנות. אנו יכולים להבטיח כי לא תישארו לבד עם התחושות הקשות וכי אנו נעבוד איתכם על הקשיים והאתגרים, בכדי שתוכלו להחזיר לחייכם את הרווחה הנפשית ואיכות חייכם.

מה ההשלכות של אגרנות כפייתית על חיינו?

כפי שתואר לעיל, אגרנות כפייתית אינה חולפת ולרוב מחמירה ונלווית לקשיים נפשיים נוספים. ייתכן והאגרנות היא על רקע טראומה, הפרעת קשב וריכוז, דיכאון, חרדה חברתית ועוד. תופעה זו עשויה לגרום לפגיעה ניכרת בתפקוד החיים שלנו: אנו עשויים להימנע ממקלחת כי אין לנו גישה למקלחת בשל אגירת חפצים רבים, להגיע להידרדרות רפואית כי אנו נושמים זמן רב אבק וחיים בתוך מפגעים תברואתיים הכוללים חרקים, חולדות ועוד.

אנו עשויים להרגיש שמצבנו הנפשי מוחמר ואיננו מסוגלים לצאת מהבית או להגיע למקומות חיוניים. ייתכן ואנו מתקשים לשמור על יחסים ותקשורת בינאישית עם משפחתינו, שכנינו או חברינו בשל קונפליקטים על רקע האגרנות.

הפגיעה היא ניכרת, ועשויה להוביל גם למצבים בהם אנשים הגרים לידינו מושפעים מכך וסובלים מריחות, מזיקים, וקשיים במגורים לצד בית שכזה. במידה ואתם מזהים חלק מהדברים אצלכם או אצל מישהו שאתם מכירים, יש לכם אפשרות לקבל עזרה ולהטיב את כל מה שתואר בצורה ניכרת. טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו טיפול יעיל לחרדה, והוא מאפשר לטפל בשורשי הקשיים שמתחזקים את האגרנות הכפייתית.

איך נוכל לסייע לכם בטיפול באגרנות כפייתית?

חלק ניכר מהקושי בהתמודדות עם האגרנות היא להבין שיש לנו בעיה, ולאחר מכן שאנו מעוניינים לטפל בה. לאחר שעשיתם את הצעד וקבעתם איתנו פגישה, אנחנו נתאים לכם איש מקצוע מומחה לנושא, שיוכל לבנות איתכם תוכנית קוגניטיבית – התנהגותית, ושימוש בכלים קליניים שיותאמו בהתאם לקשיים והצרכים שאתם מתמודדים איתם. עצם הפניה אלינו לטיפול, מעידה על כך שיש בכם קול שמעוניין לקבל עזרה, שיודע שמגיע לו לחיות חיים עם רווחה נפשית רבה יותר, קבלה עצמית ויכולת להתמודד עם קשיים.

אנחנו נהיה איתכם בדרך, נראה מה אתם זקוקים ובהתאם לכך נעבוד על החרדה והבושה שמתחזקות ומפעילות את האגרנות הכפייתית. בשביל זה אתם תצטרכו לעשות את הצעד הראשון לקראת עצמכם – ולהראות שאתם אכן מעוניינים לקבל טיפול נפשי, ולאפשר לנו להיות איתכם בדרך.

איך אדע האם אני צריך טיפול ממוקד לאגרנות כפייתית?

ייתכן ולא תבינו למה אתם צריכים טיפול, או אתם חושבים על מישהו/י מחייכם שייתכן וסובל מאגרנות כפייתית. חשוב לציין ולהדגיש כי אגרנות כפייתית אינה חולפת ואף מחמירה עם הזמן.

בנוסף לכך, אגרנות כפייתית לרוב נלווית לעוד קשיים נפשיים שמצריכים טיפול נפשי. במידה ויש לכם ספקות אם אתם זקוקים לטיפול, נסו לדמיין את עצמיכם כשהיחסים הבינאישיים שלכם תקינים ובלי קונפליקטים על רקע האגרנות.

במצב זה אתם יכולים ומעוניינים לארח בבית כי הוא נקי ומסודר, שיש מי שמקשיב ומבין אתכם כדי שתוכלו להסביר ולדבר את החרדה והבושה שאתם מרגישים, שיש לכם יכולת להתמודד עם רגשות מורכבים ולהפסיק להזדהות עם מחשבות ודחפים לאגור ולא לזרוק חפצים – כל זה יכול לקרות אם תרצו לעשות צעד למען עצמיכם. מוזמנים להתקשר ולקבוע איתנו.

או השאירו פרטים כאן


מאמרים