טראומה מהילדות

מהי טראומה מהילדות?

טראומה מהילדות הינה אירוע טראומטי אשר חווינו בילדות, מהרגע שנולדנו ועד גילאי הבגרות בין 18-21 נחשב היום עדיין כחלק מגיל ההתבגרות. יש גישות הטוענות שגם בהיותנו תפתחים ברחם אימנו, אנו עדיין מסוגלים לחוות את הקשיים של ההיריון, הלחץ של האם וחווית הלידה.

גישות יותר עכשוויות מדברות על הטראומה בילדות בהקשר ללמידת התנהגות, תפיסת העצמי והחוויה שלנו כבני אדם בעולם, והיכולת הרגשית שלנו להתמודד עם מצבים רגשיים מעוררי כאב וסבל נפשי.

טראומות בילדות עשויות להיות רבות, וכוללות גם אירועים ספציפיים כמו טביעה, תאונת דרכים, מוות של אדם קרוב באופן פתאומי, וגם אירועים מתמשכים הכוללים טראומות רבות שנצרבות בגוף, בנפש ובתודעה שלנו בדרכים שונות. דוגמאות לכך עשויות להיות התעללות פיסית או מינית בילדות, הזנחה, בריונות וחרמות ועוד.

סוג הטראומה, משך האירוע והיכולת שלנו כילדים או מתבגרים להיעזר בסביבה קרובה שתסייע לנו- משפיעים רבות על ההשפעות של הטראומה מהילדות על חיינו, ועל סוג הטיפול שנזדקק לו. ישנה חשיבות גם להבנה לאופני המענה או החוסר מענה שקיבלנו כילדים, לחווייתנו באירוע הטראומה, וכן לחשיבות של הקשר בינאישי ולבחינה של האם הטראומה התרחשה בתוך יחסים בינאישיים. במקרים אלה, נוכל לראות השלכות וקשיים שונים ביחסים בינאישיים בילדות ובבגרות, וכן בקשר וההתייחסות שלנו לעצמינו.

  • טראומה בגילאי הילדות המוקדמים – חשיפה לאירוע הטראומה התרחש בגילאי הילדות המוקדמים מגיל 0- גיל 6. כים ישנו בסיס מחקרי שמסביר כי פעוטות וילדים צעירים, מושפעים ונפגעים בשלל מישורים כאשר טראומה בילדות מתרחשת. אירוע אשר אנו חווים כמאיים עלינו כילדים או על המטפלים שלנו, קרי הורינו, ישפיע על התפתחותנו ועל איכות חיינו, כילדים וכמבוגרים לאחר מכן.

    ככל שהגיל בו חווינו את הטראומה הינו מוקדם יותר כך יכולת ההמשגה, ההתפתחות השפתית וההתקשרות שלנו ראשונית יותר. גירויים מפחידים, מאיימים, מחרידים או מבהילים עשויים לייצר תגובות טראומטיות שונות אצל ילדים. כמו כן ייתכן מצב שבו לא נזכור את האירוע או חלקים ממנו.
  • טראומה מורכבת בילדות – חשיפה לאירועים חוזרים ונשנים הנחווים כטראומטיים בילדות כגון אלימות אשר אנו חווים במשפחה, צפייה בהורה מכה או מאיים על הורה אחר, בית מזניח שלא מספק צרכים בסיסיים של הילד, מגורים באזור מלחמה ממושך, גילוי עריות על ידי מישהו מהמשפחה או מישהו שנחווה בילדות כמישהו בטוח וקרוב אלינו, התמודדות ממושכת עם חרמות ובריונות בבית ובבית ספר ועוד.

    טראומה מורכבת לרוב מיוחסת למצבים בהם אנו נמצאים במצב של "שבי" – תהליך מתמשך בו גבולותינו, צרכינו הבסיסיים ורצונותינו לא מתמלאים ומופרים. במצבים שכאלה, ההתפתחות שלנו בפרט ההתפתחות של הערך העצמי, המסוגלות והביטחון שלנו בעולם פוחת ונפגע מאוד. 


ההתקשרות שלנו כילדים והלמידה של שיח ותקשורת בינאישית, מתעצבת בתוך סביבה שאינה בטוחה או יציבה דיה. במצבים שכאלה, אנחנו נחווה השלכות ופגיעות משמעותיות בשלל מישורים בחיינו כמבוגרים, אשר מושפעים מהאופן בו גדלנו בתוך מצב מתמשך של טראומה מורכבת.

מצב שכזה מרגיש לעיתים קרובות מאוד בודד, מייאש וחסר אונים. במצב כזה, אפשר לתאם איתנו פגישה בכדי להתחיל תהליך משותף בו נוכל לייצר קרקע בטוחה, להכרות, אמון וקרבה אנושית מטיבה שתהווה את הבסיס המהותי, עבור הלמידה והצמיחה מתוך קשר קרוב.

מה התסמינים והביטויים האפשריים לטראומה מהילדות?

כשאנו תינוקות או פעוטים אין לנו עדיין יכולת שפתית, קוגניטיבית או רגשית בכדי לפתח יכולת להתמודד עם אירועים מורכבים הנחווים כסכנה או מעוררי בהלה וחרדה רבה. מצב כזה יפגע ביכולת לויסות רגשי וחושי. בגילאי 0-2 שנים אנו נראה לרוב תסמינים הבאים:  צעקות ובכי רב, ירידה בתיאבון משקל נמוך ובעיות בעיכול, בעיות וקשיי זיכרון, פחד מזרים, קשיי התקשרות ופחד להינטש, קשיים בהבעה שפתית, התפתחות ונסיגה להתנהגויות עבר וכדומה.

בגילאי 3-6 שנים, אנו נראה לרוב את התסמינים הבאים: קשיים בריכוז או למידה בגן או בבית ספר, בעיות למידה, התפתחות מיומנויות נמוכה, התנהגות בעייתית במצבים חברתיים, נסיגה להתנהגויות שאינן תואמות את הגיל, חיקוי של האירוע הטראומטי, העלבות מילוליות, חוסר אמון באחרים, אשמה על האירוע הטראומטי, חוסר ביטחון עצמי, כאבי ראש וכאבי בטן.

במצבים של טראומה ממושכת, אשר יוצרת פוסט טראומה מורכבת – ילדים לא חווים את העולם ואת עצמם כבטוחים וטובים. הקשיים יבואו לידי ביטוי בביטוי וויסות רגשי, לדוגמא ילד עשוי להגיב בצורה אלימה בסיטואציות מסוימות.

קושי נוסף עשוי להתבטא ביכולת שלנו לפתח מערכות יחסים וקשרים בריאים, בטוחים ותומכים עם חברים. כמבוגרים אנו עשויים לראות זאת כקשיים בביסוס אינטימיות, במגע מיני, בשיח רגשי, ביכולת להבין גבולות בקשרים, בקבלת סמכות, ביצירת קשרים ובהתמודדות עם אתגרים, מבחנים וקשיים. ככל שאנו מתבגרים, התסמינים והביטויים של הטראומה מהילדות עשויות להשתנות בהתאם לסוג הטראומה.

בטראומה בילדות משפיעה באופן משמעותי על חיינו ועל בריאותנו הפיסית והנפשית. במצבים שכאלה, רבים מאיתנו מסתובבים בתחושה שאנו לא מובנים, 'חריגים', מסומנים ולא טובים. מצב שכזה מייצר סבל נפשי קשה מנשוא ממושך שאינו מאפשר לנו לחוות את עצמינו, את קשת הרגשות, ואת העולם בצורה מטיבה.

אם תפנו לטיפול איתנו אנו נסביר כיצד טיפול בטראומה בילדות, בין אם באירוע בודד או בתקופה ממושכת יכול להוות עבורכם קרקע להתנסות, ללמידה חדשה של עצמיכם ושל קשרים. במקביל אנו נלמד לסגל מיומנויות חדשות בהתאם לאתגרים שאתם מתמודדים איתם. תאפשרו לנו להוות את הקרקע הזאת, ללמידה בטוחה.

או השאירו פרטים כאן

ממה נובעת טראומה מהילדות?

כאמור לעיל, יש להבחין האם מדובר באירוע יחיד או תקופה ממושכת בהם מתרחשים אירועי טראומה רבים. כאשר מדובר באירוע בודד, יש להבין האם האירוע הוא טראומה בתוך יחסים למשל ילד שחווה אלימות פיסית בפעם אחת מאחד מבני משפחתו. להבדיל מטראומה ללא הקשר של יחסים כמו לדוגמא בחשיפה לאירוע של אסון טבע למשל.

מעבר לקושי להמשיג ולתמלל מה קרה לנו, ההתפתחות המוחית עדיין קורית בגילאים אלה. גורמים אלה משפיעים על אופן ההתמודדות שלנו באירוע, ויוצרת מצב של חרדה מתמשכת ביולוגית ונפשית אשר משפיעה באופן ניכר על המצב הנפשי של הילד, ושל המבוגר שחווה את הטראומה בילדות.

בטראומה מורכבת אשר ממושכת, יש השפעה על האופן בו אנו גדלים ומתפתחים בתוך סביבה לא בטוחה שאינה מתקפת את תחושותינו, וגבולותינו. ילדים במצבים שאינם יודעים לזהות ולצפות מה עשוי לקרות, גדלים בתחושה שהעולם אינו בטוח, ושהם עצמם אינם מסוגלים להתמודד עם קשיים ובעיות.

מבוגרים שעוברים מצבים כגון – התעללות פיסית או מינית בילדות, גילוי עריות, התמודדות עם בריונות וחרמות חברתיים, חטיפה, מגורים באזור מלחמה, הזנחה פיסית ורגשית משמעותית- גדלים להיות מבוגרים שאינם יודעים כיצד לסמוך על העצמם, על העולם ומתקשים להבין מצבים רגשים או בינאישיים מסוימים.

כילדים אנו זקוקים שיראו אותנו, יגנו עלינו, יבססו לנו ביטחון פיסי, נפשי וחברתי, יתנו לנו מרחב לביטוי, חקירה וסקרנות, ויאפשרו לנו ללמוד ולצמוח מתוך הקשר של קשרים קרובים בינאישים, לרוב של הורינו וסביבתנו הקרובה.

כאשר מי שאמור להגן ולטפל בנו, מנצל או מעוות את תפקידו באופן כזה או אחר, אנו לומדים בכך הרבה על ההתנהלות שלנו בעולם כמבוגרים. מצבים כאלה עשויים להוביל לניתוק ודיסוציאציה, אשר נועדו כילדים לשמור עלינו ולהגן על כך שלא נהיה "נוכחים" נפשית בזמן הסיטואציה.

הקשיים מתחילים כאשר המנגנון של הניתוק, מתקבע והופך להיות הכלי המרכזי באמצעותו אנו מתמודדים עם בעיות, קשיים, אתגרים ומצבים לא נעימים ומורכבים.

איך נוכל לסייע לכם בטיפול בטראומה מהילדות?

טיפול בטראומה בילדות הינו טיפול שדורש רגישות רבה, סבלנות ומקצועיות ספציפית להתעסקות עם התכנים והמורכבות שזה מביא לחדר הטיפולים, ולחיינו בכלל. ישנם גישות קליניות שונות וכלים ספציפיים שנוכל לחשוב יחדיו מה מתאים לכם, בהתאם לצרכים והאתגרים הניצבים בפנינו.

כאשר מדובר בטראומה בילדות כפי שהדגשנו במאמר – החשיבות היא קודם כל לבסס מרחב בטוח, שמאפשר אפשרות בחירה, תוקף וביטוי אישי בחדר הטיפולים. לחלקנו הדברים הללו נשמעים טריוויאליים אך למי שגדל עם טראומה מהילדות או בסביבה טראומטית שלא נתנה מענה לצרכיו הבסיסיים – זהו חלק של למידה המהותי והחשוב ביותר.

לפיכך לרוב נדגיש את החשיבות של הברית הטיפולים בין המטפל למטופל, ונייצר שיח על הכאן ועכשיו בקשר, כדי לנסות לבנות למידה חדשה, שתאפשר לבסס ערך עצמי בריא, שלם ומטיב. בנוסף לכך נתחיל להתנסות ולהבין כיצד ניגשים ומתמודדים עם סיטואציות שונות אשר מורכבות לכם כגון סיטואציות זוגיות, מיניות, חברתיות או מקצועיות.

כל הזמן נחזור ונשים לב לדפוסי ההתנהגות, פרשנות ורגש שצפים בקשר בין המטופל למטפל- כדי לאפשר לעצמינו לייצר מגע קרוב עם החוויה הנוכחית, וזיהוי של רגשות, תוך חיזוק של הצורך להנכיח, לקבל ולתקף את עצמיכם.

בהתאם לגישה, נעבוד איתכם על חיבור לגוף, חיבור רגשי למה שקורה איתכם, הבנה כיצד להתמודד אחרת ולבחור אחרת עבור עצמיכם, בהתאם למה שאתם רוצים וצריכים. כל אלה עשויים לקחת זמן, עשויים להיות תהליכים מורכבים או כואבים, אבל הם שווים את החיים שלכם, את הבריאות הנפשית שלכם, ואת היכולת שלכם לחוות את עצמיכם ואת העולם כבטוחים יותר.

במידה ומשהו מהדברים שרשמנו, מדבר אליכם, כנראה שיש שם קול שתוהה אם אתם או מישהו קרוב אליכם זקוק לטיפול כזה. עצם השאלה והקריאה של המאמר בעינינו יכולה להתחיל את הדרך המשותפת שלנו, לחקירה ולמידה משותפת. אפשר לעבור חיים שלמים בודדים וחשים לא נראים ולא מובנים. אפשר אחרת, ואפשר לעבור את זה איתנו בדרך אחרת.

מה ההשלכות של טראומה מהילדות על חיינו?

במצבים של טראומה מהילדות אנו עשויים לחוות חיים שלמים בהם אנו לא מצליחים להיות נוכחים עם רגשותינו וגופינו בסיטואציות חברתיות, מיניות או משפחתיות. ההשלכות עשויות להיות בקשיים תפקודיים לנהל מערכות יחסים, קשיים בהבנה וביטוי של גבולות, לשאת ביקורת ומשוב, להעז ולאפשר יציאה מאיזורי נוחות, להתרכז ולהקשיב במצבים מעוררי חרדה, להבין ולקרוא רמזים חברתיים ולהיות באינטימיות ברמות שונות.

במישור המקצועי טראומה בילדות עשויה להוות קשיים בנטילת סמכויות ואחריות, חוסר הבנה של גבולות התפקיד והסמכות, קושי להיות במצבי מבחן, תחושות של חוסר משמעות וחוסר מוטיבציה. רמת ההתפתחות הנפשית והעצמית שלנו, טראומה בילדות עשויה לפגוע בתחושת המסוגלות, הביטחון והיכולת להרגיש רגשות שונים, להבין ולזהות מהם, ולהתנהל בתחושה שאנחנו טובים וראויים לאהבה.

כל ההשלכות האלה על חיינו, הן רשימה חלקית בלבד אשר משתנה בהתאם לנסיבות האירוע, מי שחווה את האירוע והאופן בו החברה והמשפחה ראתה את הצרכים של הילד, לאחר או בזמן האירוע. בהתאם לכך אנו עשויים לעבור חיים שלמים שאנו מנהלים ומתפקדים אך יש לנו מעין "יתוש" שמזמזם לנו באוזן, מקפיץ אותנו במקומות או פעילויות מסוימות ולא ברור לנו מהו. ישנם אנשים שרק בפנסיה, הם מאפשרים לעצמם לגשת לטיפול על טראומות ילדות.

לעיתים רק בגילאים מבוגרים, הנפש שלנו וכוחותינו הנפשיים מאפשרים לנו להציץ פנימה ולהיזכר בשביבי זיכרונות. אלה מצבים שגרתיים ושכיחים למדי, בהם אנו מאמינים כי הנפש יודעת מה טוב לה כרגע- ואם יש זיכרון טראומטי שפשוט נזכרתם בו, יש מה לעשות עם זה, וניתן לקבוע איתנו פגישה כדי להתחיל תהליך משותף, עדין ורגיש שיאפשר לנו ביחד, בקצב שלכם, לסייע במה שנדרש.

מה אם חוויתי טראומה מהילדות ואני מתלבט/ת אם לגשת לטיפול?

אם יש בכם ספק קל אם זה אכן קרה או לא – דעו לכם שאתם לא היחידים ששואלים זאת. הרבה מאיתנו מסתובבים בעולם בתחושה שמשהו שקרה, אך לא יודעים להסביר או לשייך מה היה שם ולמה זה קרה. חלק מהטיפול שלנו הוא לנסות להבין כי ייתכן ולעולם לא נזכור את כל פרטי האירוע, וכנראה שלא סתם.

ההתלבטות על טיפול בטראומה מהילדות היא מובנת וקשה מאוד. שאלות על האם לפתוח ולהתחיל לחטט בפצעי העבר, האם זה יסייע לי או יחמיר את מצבי, ומה כבר יכול להשתנות כנראה עוברים או עברו במחשבות שלכם. אנחנו יודעים לומר לכם, כי אם אתם קוראים את המאמר הזה, ויש לכם ספק לגביכם או לגבי מישהו שיקר לליבכם, דעו שטראומה בילדות אינה עוברת או נשכחת.

הסבל, הכאב הנפשי והקשיים לא ייעלמו וייתכן שיחמירו. ההתמודדות הבודדה והתחושה שלא רואים אתכם לא יעלם מעצמו, וכנראה שהחיים יכולים לעבור בתחושות של חוסר משמעות וחוסר אונים גדולות. ייתכן גם שמצאתם את דרככם להתמודד לבד, שאתם פוחדים ללמוד דברים חדשים ואולי לא מאמינים בעצמיכם. אנחנו יכולים לומר שאנחנו מכירים את הפחד הברור, והמאוד מאפיין את התחושות האלה.

את הרצון להיטיב עם עצמיכם מלווה בספקנות רבה – במקומות האלה, תנו לנו להיות אלה שמחזיקים עבורכם את התקווה עד שאתם תלמדו להתחיל להאמין בעצמיכם, ובעולם מחדש. ייתכן ועברתם דברים קשים מנשוא, שאולי אתם זוכרים או לא, אבל עכשיו- בהווה, ממש עכשיו- אפשר ללמוד אחרת. גם בגילאים מבוגרים מאוד- זה לא מאוחר מידי לטפל בעצמיכם ולרצות עבור עצמיכם יותר ממה שקיים כרגע.

או השאירו פרטים כאן


מאמרים