טיפול EMDR – איך זה עובד והאם זה מתאים לכם?

הכירו את גישת EMDR, המהווה ראשי תיבות של Eye Movement Desensitization and Reprocessing therapy, או בעברית – עיבוד מחדש והקהייה שיטתית באמצעות תנועות עיניים – היא גישה או טכניקה בפסיכותרפיה (טיפול נפשי) המיועדת להפחתת לחץ וחרדה.

השיטה פותחה בסוף שנות ה-80 על ידי הפסיכולוגית דר' פרנסין שפירו, חוקרת בכירה במכון האמריקאי למחקר נפשי בפאלו-אלטו, ארה"ב. שפירו גילתה באקראי כי תנועות עיניים (או גירוי בילטרלי אחר) עשויות להפחית את עוצמת ההשפעה של זיכרונות קשים ושל מחשבות מטרידות.

לאורך השנים השיטה זכתה להכרה רשמית על ידי ארגונים בינלאומיים רבים בהם הסתדרות הפסיכולוגים האמריקאית, הסתדרות הפסיכיאטרים האמריקאית, ארגון הבריאות הבריטי, והארגון הבינ"ל לחקר הטראומה   (ISTSS).

שיטת הטיפול הינה אפקטיבית, מוכחת מחקרית ויעילה להורדת תסמינים פוסט טראומטיים ולטיפול ממוקד בפוסט טראומה וחרדה. במהלך הטיפול בשיטה זו, אנו מייצרים חשיפה מחדש לחוויית הטראומה ולאירועים אחרים אשר מקושרים לטראומה, בעוד שהמטפל מייצר עיבוד של הזיכרון הטראומטי באמצעות תנועות העיניים. 

מה זה טיפול EMDR?

שיטת טיפול המסוגלת להביא לעיבוד מהיר של זיכרונות טראומטיים, להטבה במצב הקוגניטיבי והרגשי ולהקלה ניכרת בסימפטומים התנהגותיים-גופניים.EMDR הינו טיפול אפקטיבי כיוון שהיזכרות בזיכרונות טראומטיים ומעוררי חרדה הינו פחות קשה רגשית כאשר הקשב ותשומת הלב מופנים לגירוי הבילטרלי (תנועות העיניים). בכך מתאפשר לנו גישה למחשבות, רגשות וזיכרונות כואבים, ללא התגובה הפסיכולוגית החזקה.

לאורך זמן בפגישות הטיפול, EMDR מאפשרת שינוי של הזיכרון הטראומטי במוח, ושינוי של האופן שבו הזיכרון הטראומטי נחווה ומקושר לזיכרונות אחרים בחיינו. במילים אחרות, מתאפשר עיבוד של הזיכרון הטראומטי ובכך ההשפעה של הטראומה על התפקוד היומי- פוחתת בצורה ניכרת עד שאינה משפיעה יותר.

במידה ועברתם אירוע טראומטי או שאתם סובלים מחרדה ספציפית ממשהו מסוים, ניתן לקבוע עימנו במכון דרך פגישת טיפול להתאמת הטיפול אליכם, עם מומחה EMDR.

או השאירו פרטים כאן

יתרונות הטיפול

 • מוכח מחקרית כטיפול יעיל לטראומה וחרדה, ומתוקף במאות מחקרים.
 • קצר מועד וממוקד – מאפשר עבודה ממוקדת ויעילה על זיכרון טראומטי
 • אנשים עם תסמינים שלאחר טראומה כגון תסמונת פוסט טראומטית – נמצאו כמרווחים הכי הרבה משיטת טיפול זאת.
 • ישנם עדויות שונות לכך שישנה הקלה גם במצבים שונים שאינם לאחר טראומה – חרדה כולל חרדה ספציפית, דיכאון על גווניו, התקפי פאניקה, הפרעות אכילה, אבל ואובדן, והתמכרויות. חלקן אינן מגובות מחקרית אך בפועל אצל חלק מהאנשים אנו רואים הטבה ושיפור במצבם הנפשי.
 • טיפול באנשים המתקשים לדבר ולתקשר בנוגע למה שקורה איתם מבחינה נפשית – נמצא כיעיל במיוחד ומאפשר עבודת עיבוד טראומטי משמעותית.

כיצד טיפול באמצעות EMDR עובד?

תרפיית ה-EMDR מבוססת על מודל AIP ( (Adaptive Information Processing- עיבוד אינפורמציה אדפטיבי.

על פי מודל זה, כל חוויה חדשה בחיינו וכל אינפורמציה שאנו קולטים מהסביבה, אמורה לעבור תהליך של עיבוד, כאשר המידע המשמעותי מופנם ומאוחסן בזיכרון והופך לכלי המשרת אותנו בהמשך הדרך.

כאשר אנו חווים חוויה עוצמתית וחושית – קרי טראומה, מוחנו אינו מסוגל לעבד את האינפורמציה כפי שהוא עושה באופן רגיל. חישבו על כך כמעין חלק בפאזל שאינו מתאים לשאר חלקי הזיכרונות הרגילים. הזיכרון של האירוע הטראומטי נשאר "נפרד וחם" יחד עם הקולות, הריחות, הרגשות והתחושות.

כל היזכרות יזומה או לא מתוכננת נחווית כקשה רגשית, כאילו האדם מתנסה בטראומה שוב בהווה. מצב זה משפיע על הדרך בה האדם רואה את העולם ומתמודד עמו. הוא יסבול לעיתים קרובות מתסמינים שונים כגון – תגובות רגשיות חזקות עד מצבי ניתוק רגשי, סיוטים ופלאשבקים, התנהגויות לא מתאימות כגון התפרצויות כעס או בכי, תפיסה עצמית שלילית וחוסר ביטחון עצמי, ועשוי אף להימנע מאזורים ואירועים הנקשרים לזיכרון והגורמים לעוררות ודריכות, לעיתים מבלי שיהיה מודע לכך.

למה לבוא לטיפול EMDR אצלנו במכון דרך?

 • יש לנו את הכלים, הידע והמומחיות בטיפול ב-EMDR.
 • כפי שאנו מדגישים לכל לקוחותינו, המטפל/ת שתפגשו בטיפול הינם מומחים לתחום הקושי או הבעיה שעבורם פניתם.
 • המטפלים שלנו מנוסים ובעלי ידע בשלל מקרים שונים ומורכבויות בטיפול ב-EMDR, וכלים נוספים להתאמת הטיפול המדויק לכם.
 • אצלנו במכון, אנו מאמינים בגישות ממוקדות ויעילות אשר תוכלו לראות תוצאות ושיפור על מצבכם הנפשי ואיכות החיים שלכם.
 • במידה והטיפול אינו אפקטיבי, אנו מאמינים כי נוכל להבין מה הקושי שעומד, ומה אתם זקוקים כדי לפתור זאת.
 • נהיה אתכם בשקיפות מלאה לכל אורך התהליך הטיפולי ובעיקר נדע להתאים את הטיפול למה שקורה איתכם "כאן ועכשיו".
 • אנו מאמינים בעבודה משותפת ויצירתית בחדר הטיפולים, ובהבאת הכלים והגישות המוכחות מחקרית – כגון EMDR במטרה לאפשר לכם להתמודד ולחיות גם ללא תלות בטיפול, באופן שמטיב איתכם.

איך נראה הטיפול ואילו שלבים הוא כולל?

טיפול באמצעות גישת EMDR לרוב יהיה טיפול ממוקד בזיכרון טראומטי או בחוויה מעוררת חרדה כלשהי, ויכלול 10-15 פגישות טיפול ממוקדות. במצבים מורכבים בהם הטראומה הינה טראומה מורכבת, וכוללת מספר אירועים מעוררי לחץ וחרדה (כמו במצבי התעללות, מצבי שבי, אירועים שונים מהצבא או מלחמה וכדומה), עבודת העיבוד תעשה באופן ממוקד על כל אחד מהזיכרונות עד לידי עיבוד רגשי ומוחי של כלל האירועים הטראומטיים אשר מפעילים ומעוררים אותנו.

טיפול EMDR מורכב מ-8 שלבים שונים, המותאמים ללקוח בהתאם למצבו הרגשי והנפשי:

 1. שלב לקיחת ההיסטוריה ותכנון טיפול – במהלך השלב הזה, המטפל יאסוף מידע מהיסטוריית החיים שלכם, בכדי לזהות אירועים וזיכרונות טראומטיים להערכת הטיפול ותכנון שלבי הטיפול השונים. בשלב זה נתחיל לדון על מה הביא אתכם לטיפול בEMDR.
 2. הכנה לטיפול – לאחר שלב תכנון הטיפול, אנו מתחילים בהקניית מיומנויות שונות להתמודדות עם לחץ וחרדה הכוללים תרגילי מיינדפולנס, תרגילי נשימות, תרגיל ה"מקום הבטוח" בשילוב הגירוי הבילטרלי ועוד טכניקות שונות שנועדו לסייע בעת קושי בין המפגשים ובעת מפגשי העיבוד של הזיכרונות הטראומטיים ומעוררי החרדה.
 3. הערכה – המטפל יגדיר יחד איתכם על איזה זיכרונות טראומטיים אנו מתמקדים בהתחלה, בצירוף החוויה הרגשית, הסומטית, הפיסית והסנסורית שנלווית לזיכרון הזה.
 4. דה-סנסיטיזציה – שלב התחלת העיבוד הרגשי בשילוב טכניקות תנועות העיניים. שלב שעשוי לקחת מספר מפגשים, וכולל חשיפה לזיכרון הטראומטי ולמרכיבים השונים של הזיכרון.
 5. האינסטלציה של האמונה החיובית – בשלב זה מקשרים ומחברים בין מחשבה או האמונה החיובית הרצויה לזיכרון המקורי. המשך עיבוד הזיכרון הטראומטי.
 6. סריקת גוף – בשלב זה אנו רוצים לוודא אם וכיצד הגוף שלנו מגיב לזיכרון הטראומטי
 7. סגירה וסיכום העיבוד – המטפל מסכמת את מה שקרה עד כה, כולל הנחיות מה עשוי לקרות בין הפגישות כחלק מתהליך המשך עיבוד הטראומה.
 8. הערכה מחודשת – בשלב זה אנו בודקים את השפעת המפגש הקודם על הזיכרון ועל המצב הנפשי והרגשי. בודקים כיצד הטמעת ועיבוד הזיכרון עבדה, והאם נדרש המשך עבודה על הזיכרון או הטמעת האמונה חיובית. במידה וכן – חוזרים וממשיכים לתהליך העיבוד. במידה ולא, אנו ממשיכים לזיכרון הבא שמצריך עיבוד רגשי וקוגניטיבי.

ישנם אנשים אשר יגיבו מהר מאוד והתהליך יהיה קצר מהרגיל – ועשוי להסתיים לאחר 5-6 מפגשים בהם שלבים שונים נעשים בתוך פגישה אחת.

מרבית האנשים יצטרכו טיפול של 10-15 מפגשים בהם אנו בודקים ומעבדים את הזיכרון המעורר חרדה, בכדי שיפסיק להוות מוקש רגשי בחייכם.

במידה ומה שקראתם, מדבר אליכם ואתם סובלים מחרדה או טראומה כלשהי אשר ממשיכה להפריע לאורח חייכם ופוגעת בכם נפשית, תוכלו לקבוע עימנו פגישת טיפול לאבחון הקושי, ונתחיל בסדרת טיפול ממוקדת ב-EMDR עם אחד/ת מהמומחים שלנו במכון דרך, אשר בעלי הכשרה וידע בטיפול ב-EMDR.

מה כדאי לדעת לפני שמתחילים טיפול EMDR?

 • הטיפול הינו מוכח מחקרית ונחשב לאחת מהגישות היעילות ביותר לטיפול ממוקד ב-PTSD (פוסט טראומה).
 • חשוב לשים לב שהמטפל/ת אכן למד ויודע להשתמש ב-EMDR בכדי שיוכל לעבוד איתכם בצורה מותאמת, סבלנית וממוקדת בהתאם למצבכם הנפשי. אצלנו במכון דרך תמצאו מטפלים ומטפלות מנוסים בטיפול בגישת EMDR, אשר יודעים להתאים את הגישה אליכם, ולצרכים השונים.
 • טיפול ב-EMDR הינו קצר מועד, אך לרוב הפגישות הינן יותר מ-50 דקות ומצריכות כ-75-90 דקות לפגישת טיפול. זאת בשל עבודת העיבוד האינטנסיבית שנעשית בפגישות.
 • העיבוד וההקהיה הרגשית של הזיכרון הטראומטי ממשיכות להיעשות גם בין הפגישות – על כן זה טבעי לחלוטין ונורמלי מאוד שתחושו בין הפגישות רגשות שונים, יעלו מחשבות או זיכרונות שונים ואף תחלמו בלילה על הטיפול או הזיכרונות שאנו מתמקדים בהם.
 • טיפול באמצעות EMDR נחשב לבטוח מאוד, אך גם עובד על חשיפה לזיכרונות כואבים וקשים. המטפלים שלנו יהיו איתכם בכל צעד בטיפול, ויתוו את הקצב עבודה ביחד איתכם. אין צורך למהר וכדאי לעבוד בצורה איטית והדרגתית כדי לא להעמיס רגשית וקוגניטיבית עליכם.
 • טיפול זה יכול להתאים גם ללקויי ראייה ושמיעה, לבעלי מגבלה פיסית ונכות וגם לילדים! פרנסין שפירו שהגתה את השיטה, הייתה בעלת לקות ראיה בעצמה. אנו מתאימים את הגירוי הבילטרלי (כמו תנועות העיניים) לגירוי פיסי אחר שמאפשר עיבוד יעיל של הזיכרון הטראומטי
 • EMDR  הינו טיפול ממוקד קצר מועד שעבורו נדרש לעלות זיכרונות טראומטיים. גם ללא שיח על הזיכרונות, עצם העלאתם למודעות, בשילוב טכניקות הטיפול של EMDR עדיין יוצרות עיבוד של הזיכרון הטראומטי באופן משמעותי.
 • טיפול בפוסט טראומה לא קורה בין לילה – ישנה חשיבות להתמסרות ונכונות להגיע ולעבוד ביחד עם המטפל, בקצב שלכם, בכדי שהטיפול יהיה אפקטיבי ומשמעותי לכם. על כן יש חשיבות לפנות זמן לטיפול ולבין כי ההטבה תורגש לאחר מספר פגישות. יש חשיבות לסיים את עיבוד הטראומה, שכן עיבוד חלקי עשוי להוביל לכך שהזיכרון עשוי להמשיך להפריע ולפגוע באיכות החיים.
 • טיפול בשיטת EMDR בשילוב טיפול תרופתי אפשרי ואף נמצא כמעלה את יעילות הטיפול התרופתי, במקרים מסוימים. שינוי בטיפול התרופתי צריך להיעשות אך ורק בהתייעצות עם רופא מומחה אשר מכיר את ההיסטוריה הנפשית והפיסית שלכם.
 • חשוב להדגיש כי גם אם אתם לא בטוחים מה הזיכרון הטראומטי – יש אפשרות להגיע לטיפול ולהתחיל לעבוד על עיבוד רגשי של מה שקורה איתכם כעת באופן יעיל וממוקד.

האם הטיפול מתאים לי?

ראשית זה טבעי להתלבט לגבי טיפול. במאמר זה קיבלתם מידע ראשוני בנוגע לשיטת הטיפול EMDR, וכמובן שבפגישה עימנו המטפל/ת יוכלו לאפשר לכם להבין יותר לעומק מה אנו עושים וכיצד הטיפול עובד. מוזמנים ליצור איתנו קשר טלפוני לקבלת ייעוץ מקצועי, אך מניסיוננו – לא נוכל להבין בשיחה קצרה האם הטיפול נכון או לא. אלא, כאמור, מדובר בתהליך.

היתרון שאצלנו, במכון דרך, המטפלים שלנו בעלי ניסיון וידע בשלל כלים וגישות, ולא מטפלים רק בשיטת טיפול אחת.

בהתאם לכך, אנו נראה ונבחון ביחד איתכם, איזה צורך וקושי אתם מגיעים לטיפול, ונחשוב ביחד איתכם כיצד לשלב בין גישות וכלים שונים בפסיכותרפיה בהתאם למה שקורה איתכם. במילים אחרות, כשתגיעו לפגישה איתנו נוכל לחשוב ביחד איזה טיפול הכי נכון לכם, וגם תוך כדי הטיפול – נעצור ונתבונן ביחד איתכם כל הזמן כדי להבין מה קורה ומה אתם זקוקים לו כעת.

או השאירו פרטים כאן